Radi by ste nám pomohli a neviete ako?
Tu je zopár tipov ako na to:

Priama pomoc:

 • venčenie psíkov v našom depozite: Zaberie to 2 hodinky v týždni. Aj jeden-krát týždenne je veľká pomoc. Ak máte záujem pomôcť, prosím kontaktujte nás.
 • pomoc pri odchyte zvieratka,
 • pomoc s dočasnou opaterou zvieratka, môže ísť o dva týždne, možno i menej, možno i viac.
  Čo to vlastne obnáša?
Je to veľká pomoc, keď zvieratko v núdzi nemáme kam dať, tak ho prichýlite doma, náklady na stravu aj veterinárnu starostlivosť Vám preplatíme, zvieratko ak to bude možné pofotíte Vy, najlepšie spravíte pekné a aktualizované fotografie, alebo ho pofotíme my a hľadáme mu intenzívne nový trvalý domov.
Dočasnou opaterou môžete zachrániť život! Je veľmi dôležitá napr. v zime, keď slabší jedinci v útulku trpia. Tak isto je dôležitá po operácii, kedy zvieratko potrebuje intenzívnejšiu starostlivosť.
Naučíte sa niečo o opatere zvieraťa a vyskúšate si, či dokážete mať aj vlastné zviera natrvalo ;)
Tak isto sa aj vaše deti naučia starostlivosti o zvieratko…
 • zúčastnenie sa pri infostánku na kultúrnych podujatiach – podľa toho koľkým ľuďom sa dá ísť, od toho sa odvíja počet psíkov, ktorí sa akcie zúčastnia. Veľmi pomôže aj opatera psíka počas tohto dňa, pokiaľ psíka nechcete opatrovať, pomôže aj rozdávanie letákov na konkrétnom podujatí. Na podujatia chodievame hlavne od jari do jesene. Ak sa chcete pridať, stačí ak nás kontakutjete pár dní vopred, alebo aj hneď, aby sme si vás uložili do databázy a prípadne Vás oslovili, či sa Vám v daný termín dá ísť, alebo nie :)
 • s pooperačnou starostlivosťou – ide hlavne o mačičky z ulice, ktoré sa snažíme odchytávať a kastrovať, potom sú mačičky, keďže nemáme priestory, zväčša vrátené späť do ich teritória, pričom im naďalej hľadáme domov. Po operácii sa však potrebuju zotaviť, nemôžu byť vrátené hneď na ulicu. Zotavenie trvá väčšinou 3 dni. Ak by ste prichýlili mačičku po operácii, bola by to obrovská pomoc. Cica potrebuje mať hlavne kľud, vodu a peliešok.
 • prevoz – zvieratka do nového domova. Cestujete, alebo máte cestu niekam a previezli by ste zvieratko v prepravke? Väčšinou dávame výzvu na pomoc, na stránku, alebo na Facebook, tak pred plánovaným odchodom sa pozrite, či to nie je Vašou cestou. Alebo cestujete pravidelne nejaku trasu? Ak ste ochotný pomôcť, kontaktujte nás a my sa Vám v prípade potreby veľmi radi ozveme.
Nechcete prevážať zvieratko, ale vecou by ste pomohli? Častokrát pri jednosmerných cestách, zostávajú prepravky v nových domovoch, niekedy potrebujeme doviezť aj iné veci, ako krmivo, darčeky pre zvieratá v útulku.

Materiálna pomoc:

 • vodítka a obojky – týchto vecičiek je vždy nedostatok. Psíci ich rozkúšu, niektoré poputujú so psíkom do nového domova a už sa nevrátia.

Neviem čím to je, či to zažívajú aj iné útulky, ale mne sa už zdajú vodítka priam čarovné, nenápadne miznú…
nemusia byť nové, najviac potešia vodítka na stredné psy, lebo tie sa dajú použiť aj na malé psíky a taktiež pomôžu vodítka na veľké psy, keďže tie sa dajú použiť na stredné psíky :)

 • prepravky – máte prepravku, ktorú nepotrebujete? Nevyhadzujte ju, nám sa veľmi zíde. Po založení Túlavej labky, sme začínali s jednou malou, sivou prepravkou. Teraz ich mame asi 12 a stále je to niekedy málo. Keďže realizujeme prevoz psíkov a cicušiek po Slovensku, nie vždy sa prepravka vráti hneď späť.

Prepravku nechávame aj u paní mačkáriek, ktoré pomáhaju s odchytom pouličných mačiek, prepravku potrebujeme na cestu k veterinárovi, na prevoz do nového domova a pod…Veľmi by sa nám zišla prepravka na stredného psíka, takú nemáme, máme jednu veľkú ako na vlčiaka. Tá sa však nezmestí do každého auta a pre prevoz stredného orieška, veľkého po kolená, je zbytočná.

 • tlačenie letákov – máte možnosť a ochotu tlačiť letáky, farebne, alebo aj ČB? veľmi radi to využijeme, hlavne kultúrne leto je nabité tlačením letákov. Radi využijeme aj iné propagačné materiály a sponzorské dary ako magnetky, odznaky a ostatné vecičky.
 • inzercia, propagačná činnosť – môžete pomôcť aj inzerovaním našich zvierat na internete, tak isto zdieľaním na FB…
 • granule, konzervy a iné jedlo pre psíkov a mačičky – tu by sme chceli poprosiť a nechceme vyzerať náročne, ale granule typu Aro, Beridog, Clever a pod.. radšej nie. V útulkoch sa vyskytujú predsa psíkovia zväčša pochádzajúci zo zlých podmienok a potrebujú nabrať na váhe, potrebujú zosilnieť, preto potrebujú aj normálnu stravu, nie diétnu ;) Tiež nemáme na mysli, granule typu Royal Canin (i keď brániť sa tomu nebudeme:))), ale normálne granulky, strednej triedy… Samozrjme, sme vďační za všetko, horšie granulky miešame s lepšími, aby mali psíci čo najlepšiu výživu ;)
Veľmi nám pomáha aj keď niekto prinesie mäso, alebo mäsové zbytky z jedální, penziónov, hotelov a pod.. To sú veľké maškrtky pre psíkov i mačičky.
 • ďalšie veci, ktoré by Vás možno ani nenapadli, že sa v takom našom útulku zídu: seno, búdy, zámok, reťaz, metly – rôzne druhy, krhla, čistiace prostriedky, vedro, naberačka, veľká nádoba na granule, škrabadlo pre mačky, piesok na mačacie WC – ako Bentocat, Zverlit a pod..
 • pískacie hračky, lotpičky, detské piškóty, žuvacie kosti, deky, kladivo, klince, hrnce, misky, koberce, matrace – hocičo sa niekedy zíde :)

pozrite si sekciu ĎAKUJEME, aj tam si môžete prečítať, čím všetkým nám ľudia pomohli.

Finančná pomoc:

 • Vďaka Vašej finančnej pomoci a našej energii a času pomôžeme odvrhnutým, či túlavým zvieratám zamedzovať rodeniu nežiadaných šteniatok, mačiatok, ktorých následne čaká neistý, často veľmi krutý osud. Na Slovensku su plné utulky, rómske osady, karanténne stanice, dediny takýchto neželaných zvierat. Keďže mestá, vláda SR a naša legislatíva na utrpenie zvierat „kašle“ zostáva to len na nás, bežných ľudí, ktorým osud zvierat nie je ľahostajný. Preto aj OZ TL sa snaží pomôcť v rámci svojich síl a možností.
  Ak by ste i Vy radi pristpeli k zníženiu zvierat v núdzi pomocou OZ TL, môžete tak učiniť
finančným prispetím na č. účtu: IBAN SK50 0900 0000 0004 1224 2313, 0412242313/0900 SLSP
Peniaze sú použité aj na liečenie, na stravu, a iné potrebné veci pre zvieratká – viď materiálna pomoc.

Každýž rok sme aj prijímateľom 2% z vašich daní!

Ak ste zistili, že v niečom nám, čiže zvieratkám v núdzi, viete a chcete pomôcť, ozvite sa nám a vopred Vám veľmi pekne ĎAKUJEME :)