Kto sme, čo sme a ako Túlavá labka vznikla :))

SPOJILA NÁS LÁSKA K ZVIERATÁM A VÔLA POMÁHAŤ IM!

V decembri 2008 založila partia kamarátov, ktorých spájala láska k zvieratám, OZ Túlava labka. Všetci sme sa spoznali nezávisle rok predtým ako aktivisti v vtedajšom miestnom „útulku“. Avšak v útulku sme sa nemohli angažovať naplno a podľa našich predstáv, boli sme nútení odísť a ísť vlastnou cestou.

Nachádzame sa v Banskej Štiavnici na ul. Antolská, za SAD.

Ak chcete patriť do nášho tímu, ste vítaní :o)

OZ Túlavá labka vzniklo za účelom pomoci zvieratám v Štiavnických vrchoch i keď niekedy pomoc siaha aj oveľa ďalej. Nedá sa pomôcť každému zvieraťu v núdzi, ale snažíme sa pomáhať, ako sa len dá, v rámci našich časových, priestorových a finančných možností. Snažíme sa zvieratám pomôcť najmä priamou záchranou.

Máme útulok plus karanténnu stanicu a cca päť depozitných miest pre mačičky (ten počet sa aj priebežne mení). Pod depozitnými miestami rozumieme miesto, kde máme umiestnených psíkov a mačky pod našou priamou opaterou. Tak isto pomáhame hľadať domov zvieratám aj priamo z rodín, kde sa nachádzajú a ich majitelia sa ich rozhodli vzdať.

Predsedkyňa združenia:
Lenka Jekkelová

Správna rada:
Zdenka Luptáková
Ivana Čengerová

Dozorná rada:
Denisa Potančoková
Radka Kosecová

Členovia:
Valika Gregáňová a Janka Mališová
Marika Degúlová s mamkou
Maroš Kováč
Viktor Kovanda
Viktória Blahová
Maja Balážová
Anka Truchlíková
Ján Truchlík

Ďalej fungujeme prostredníctvom dočasných opatier nie len u nás členov OZ TL, ale aj u milých a ochotných ľudí, ktorí si zvieratko dočasne vezmú k sebe, kým mu nájdeme trvalý domov. S dočasnými opaterami pomáha pár ľudí na SR, niekedy aj v ČR :)

Dočasnou opaterou môžete zachrániť život! Je veľmi dôležitá napr. v zime, keď slabší jedinci vonku trpia. Tak isto je dôležitá po operácii, kedy zvieratko potrebuje intenzívnejšiu starostlivosť. Tiež sa dočasná opatera využíva pre malinké šteniatka, tiež pre zvieratá, ktoré súrne potrebujú pomoc, hrozí im smrť, no v depozite nie je proste miesto… :/

Veríme, že po priamej záchrane je najdôležitejšia osvetová činnosť, preto sa snažíme zúčastňovať na čo najväčšom počte kultúrnych podujatí organizovaných v Štiavnických vrchoch, ale aj mimo (Bratislava, Banská Bystrica, Zvolen…), kde prichádzame do priameho kontaktu s ľuďmi. Samozrejme na akciách nesmú chýbať psíci, či aj mačky bez domova.

Prispievame do miestnych novín, do časopisov s celoslovenskou pôsobnosťou, vydávame letáky a keď ešte stíhame náhodou ;o), tak i sami organizujeme športové a kultúrne akcie. Navštevujeme aj školy a materské školy.

Fungujeme ako karanténna stanica a útulok pre mesto Banská Štiavnica.

Tiež sme rozbehli kastračný program, o ktorom sa podrobne dozviete z našej stránky. Jeho cieľom je zamedzenie zbytočného rodenia nechcených mačiatok či šteniatok, kedy sa snažíme odchytávať a kastrovať pouličné mačičky či sučky, taktiež kastrovať mačičky a sučky u súkromných osôb (väčšinou ide o sociálne slabšie rodiny, či rómske osady) a samozrejme v našom depozite. Ak viete o niekom, kto potrebuje pomôcť s kastráciou psa, či mačky, nech nás kontaktuje!!!

Ďalej sa snažíme aspoň trošku pomáhať sociálne slabším rodinám a ich zvieratám (ak máme na to prostriedky).

Aj keď nás je málo, stále veríme, že postupne sa k nám pridá viac ľudí, ktorí chcú pomáhať zvieratám v núdzi rôznymi formami: dočasnou opaterou, prevozmi zvierat do nových či dočasných domovov, prevozmi prepraviek a iných vecí kvôli navráteniu späť, pooperačnou starostlivosťou, odchytom pouličných zvierat, inzerciou, pekným a povzbudivým slovom, materiálne, finančne… Každý rok sme poberateľom 2% z vašich daní! :)

Všetci, ktorí pomáhajú, sú spomenutí na stránke v sekcii ĎAKUJEME. Ak sme niekoho zabudli spomenúť, prepáčte nám to, niekedy nestíhame… ;)

Aj v najhorších chvíľach, keď máme pocit, že toto je už „silné kafé“, si vždy povieme, že pre tie zvieracie dušičky sa to oplatí. Neustále sa stretávame s ľudskou ľahostajnosťou, hlúposťou, zákernosťou, s ktorými sa snažíme bojovať. Keď si už myslíme, že nás nič nemôže šokovať, vždy sa niečo nájde, pretože človek je proste veľmi vynaliezavý v robení zla. Niekedy nás sily opúšťajú… Ibaže vidieť šťastné zachránené zviera nám silu vždy dodá. Ten nádherný pocit z pomoci zvieratám je nenahraditeľný :o) Zvieratká nám energiu dobíjajú a my ju potom používame ďalej v ťažkých situáciách.

Stretávame sa so smrťou milovaných zvierat, no stretávame sa s láskou, radosťou, spokojnosťou …a to je to naj ;o)

Takisto sme všetci v OZ TL kamaráti, musíme držať spolu a vzájomne sa podporovať :o)

Veľmi by nás, ale asi všetkých ľudí, ktorí sa snažia pomáhať a zachraňujú zvieratá, pomohlo, keby na SR fungoval zákon o ochrane zvierat, keby človek nebral zviera ako vec a za týranie, ubližovanie zvieratám by bol právoplatne odsúdený!

Veď od ublíženia zvieraťu je len krôčik k ublíženiu človeku!

Všetkým nám záleží na tom istom a to na ochrane zvierat, na zlepšení systému, na znížení počtu túlavých a nechcených zvierat, na tom, aby na uliciach, diaľniciach, dedinách, neboli túlavé zvieratá.

Ak máte akékoľvek otázky, kontaktujte nás